HİMALAYA KRİSTAL KAYA TUZU?

*Himalaya tuzu 250 milyon yılda oluşmuştur ve son yıllarda adını sıkça duyuran bir tuz türüdür. Yüksek basınç altında kalarak kristalleşir. Neredeyse dört milyar yıl öncesinden günümüze kadar gelen bir tarihi vardır. Bu sebeple oldukça kıymetli bir besin maddesi olarak kabul edilir. Sofra tuzunda bulunan NaCI bileşiği bu tuz türünde de yer alır.

Himalaya tuzunda yaklaşık olarak 84 mineral türü vardır. Mineral açısından zengin olması da Himalaya tuzu özellikleri arasında yer almaktadır. Kimi Himalaya tuzu kristal rengini bu minerallerden almaktadır. Bu minerallerin birçoğu insan sağlığı için faydalı olacak niteliktedir. Kristal Himalaya deniz tuzunda, yüksek oranda iyot ve anti-kümeleşme maddesi yer alır. İyot her insanın alması gereken bir mineraldir. Eksikliğinde çeşitli rahatsızlıklar meydana gelecektir.

Dünyada bulunan en katkısız tuz olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise, içinde herhangi bir zararlı maddenin olmamasıdır. Her tuz gibi fazla tüketimde Himalaya tuzunun da zararları görülebilir. Bu sebeple az miktarda kullanım tavsiye edilmektedir.

Şeffaf ve kristal bir görünüme sahiptir. Piyasada ise Himalaya tuzu adı altında pek çok kaya tuzu satılmaktadır. Gerçeği ile sahtesini ayırt etmek için çok dikkatli seçmek gerekir. Himalaya tuzu iyot, sodyum, kalsiyum ve fosfor açısından çok güçlüdür.

Kristal Kaya tuzu genel olarak deniz suyunun ve tuzlu göl suyunun buharlaşmasından oluştuğu tortul kayalarda oluşur. Kristal Kaya tuzu da dahil olmak üzere tortul evaporit minerallerin geniş yatakları, kapalı göllerin ve kısıtlı denizlerin kurumasından kaynaklanabilir. Bu tür tuz yatakları yüzlerce metre kalınlığında ve geniş alanların altında olabilir. Kaya tuzu bugün yüzeyde, Ölüm Vadisi Milli Parkı Badwater Havzasının tuz düzlükleri gibi buharlaşmanın yağıştan fazla olduğu bölgelerdeki playalarda meydana gelmektedir, ülkemizde ise Tuz Gölü buna örnek gösterilebilir. ABD ve Kanada’da geniş yer altı yatakları, Batı New York’taki Appalachian havzasından ve Ontario ve Michigan havzasının çok altında uzanmaktadır. Diğer büyük kaya tuzu yatakları Ohio, Kansas, New Mexico, Nova Scotia ve Saskatchewan, Khewra tuz madeni ve Pakistan İslamabad yakınlarındaki büyük Kaya tuzu (Halit) yataklarına örnek gösterilebilir.

 

HİMALAYA KAYA TUZUNUN FAYDALARI?

Himalaya tuzu faydaları ile oldukça ilgi gören ve çeşitli alanlarda kullanılan bir tuzdur.  Ruh ve beden sağlığını etkileyecek enerjisi ile piyasada çeşitli sektörlerde satılmaktadır. Dünya genelinde hemen hemen her ülkede ilgi gören Himalaya tuzu yararları sizler için listelendi. Listeyi inceledikten sonra, evinizde Himalaya tuzu bulundurmanız için çok nedeniniz olacak.

 • Astım tedavisinde tercih edilecek alternatif bir ilaçtır. Ortamdaki havayı dengeleyerek öksürük krizlerini önler.
 • Tuz türü olması, yazıyı okuyanlarda “Himalaya tuzu yemeklerde kullanılır mı?” diye düşündürecektir. Yemeklerde ölçülü tüketildiği takdirde, kişideki stresi yok eder. Böbreklerdeki asitlerin temizlenmesini sağlar. Vücuttaki zararlı maddeleri atarak antioksidan özelliği ile tercih edilir.
 • Uyku düzenini sağlar. Himalaya tuzu lambası ile daha rahat uyku uyuyabilirsiniz. Havadaki nemi dengeler ve bulunduğu yeri arındırır.
 • Himalaya tuzu metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme sürecinizi kolaylaştırır.
 • İyot eksikliği kişide guatr hastalığını meydana getirir. Himalaya tuzunun düzenli tüketiminde guatr riski de ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda migren, kemik erimesi ve kireçlenme gibi sorunları da önleyecektir. Himalaya tuzu tiroid bezlerinin düzenli çalışmasında etkilidir.
 • Mineraller insan sağlığı için oldukça gereklidir. Himalaya tuzunu duş esnasında küvetinize eklerseniz, deri yoluyla daha verimli şekilde mineral alabilirsiniz.
 • Bakteri öldürür ve Himalaya tuzu burun tıkanıklığı şikayetlerinizde, sinüs yolunu açarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Himalaya tuzu sinüzit tedavisinde doğal bir ilaç olacaktır.
 • Tansiyon hastaları “Himalaya tuzu tansiyonu yükseltir mi?” diye soracaktır. Ölçülü ve az miktarda kullandığınız durumda tansiyonunuz ideal dengede kalacaktır.
 • Himalaya tuzu peeling etkisi gören bir madde olduğu için Himalaya tuzu kremi ile cildinizi yenileyebilirsiniz.
 • Vasküler sağlığa yardımcı olur.
 • Sağlıklı akciğerleri ve solunum fonksiyonlarını destekler.
 • Hücrelerin pH dengelerini sabitler.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Sağlıklı bir uyku düzeni için faydalıdır.
 • Libidoyu artırır.
 • Kas kramplarını önler.
 • Hidrasyonu artırır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Dolaşımı düzenler.
 • Vücudu ağır metallerden arındırır.

DÜZENLİ KULLANIMLA ŞU RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLUR

YÜKSEK TANSİYON (beyin kanaması,kalp krizi ,felç, v.s. rahatsızlıklara sebep olur.)
KİLO kontrolü
** DEPRESYON (Lityum’la)
** STRES (Seretonin salgısını sağlamaya yardımcı olur.)
** BÖBREK TAŞLARININ ve KUMLARININ. ERİMESİNE
** KALP RİTMİNİ DÜZENLEME ve KALP DAMAR HASTALIKLARI
** MİGREN,
** KEMİK ERİMESİ (Osteoporoz)
** GUT hastalığına
** KİREÇLENME ve ROMATİZMAYA
** KANSERLİ HÜCRELERİN OLUŞUMUNU ÖNLEMEYE ve TEDAVİSİNE yardımcı olur.
** UYKU düzeni sağlar.
** DİABET (ŞEKER) hastalığına
** ALZHEİMER(Rafineri tuza konan Aliminyumlu katkı maddeler ALZHEİMER hastalığa yol açar.)
** ASTIM ve ALERJİYE (1 litre suya 2 çay kaşığı SOLE katılıp her gün 10 dakika buharında durularak tedaviye yardımcı olur. )
** KASLARDAKİ güç kaybına
** YAŞLANMAYI GECİKTİRİR.
** MAKSİMUM ENERJİ kaynağı olduğundan YORGUNLUĞA karşı, KRAMP ve ADELE ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
** HAFIZA, UNUTKANLIK İLE İLGİLİ SORUNLARDA
** SEDEF, EGZAMA, SİĞİL gibi cilt rahatsızlıklarına,
** AKNE ve UÇUKTA (Sole %26 lık tuzlu sudan siğil, uçuk ve akneye sürülür ve zamanla iyileşmeye yardımcı olur.)

SUP KRİSTAL HİMALAYA KAYA TUZU

Yukarıda gösterilen tüm faydaların bir arada bulunduğu, sağlığınız için özel olarak geliştirilen Sup Kristal Himalaya Kaya Tuzu ile hayatınızdaki sorunları ortadan kaldırarak, daha sağlıklı, daha zinde ve uzun bir ömür yaşayın.

ÜRÜNÜ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Sağlıklı Hayat İçin

Abone Ol

Aylık e-posta listemize kaydolarak en son haberleri, yeni yazılarımızı ve ürünlerimizi doğrudan gelen e posta kutunuza alırsınız.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.